Holle Dutch Cow Stage 2 – Organic Follow On Milk Formula
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$68.63 / kg
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 5.3 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 5.2 g |
| Energy kcal | 68 g |
| Energy kj | 287 kj |
| Fat | 3.6 g |
| of which Alpha Linolenic acid | 57 mg |
| of which Arachidonic acid (ARA) | 7.7 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 14 mg |
| of which Linoleic acid | 574 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.9 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | 0.7 g |
| of which Saturated fatty acids | 1 g |
| Minerals | |
| Potassium | 88.2 mg (0 % **) |
| Sodium | 0 mg ( % **) |
| Protein | 1.4 g |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.8 µg (0 % **) |
| Folic acid | 11.1 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.41 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.36 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 140 mg (0 % **) |
| Thiamine | 39 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 55.4 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.12 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 38 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 7 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.6 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 1.2 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 6.6 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic follow-on formula
Holle baby food AG
Lörracherstraße 50, CH-4125 Riehen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
Suitable from 6 months, Holle Dutch Stage 2 organic follow-on formula provides European organic milk, DHA and lactose to support healthy growth and gentle digestion. Palm oil free and produced under strict EU organic standards.

Holle Dutch Cow Stage 2 – Organic Follow On Milk Formula
There are no question found.











2 reviews for Holle Dutch Cow Stage 2 – Organic Follow On Milk Formula