Holle A2 Stage 1 – Organic Infant Formula
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$84.75 / kg
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Fish and fish derivatives, Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7.43 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 7.4 g |
| of which Sugar | 7.43 g |
| Energy kcal | 67.19 g |
| Energy kj | 281.31 kj |
| Fat | 3.6 g |
| of which Alpha Linolenic acid | 54 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 14 mg |
| of which Linoleic acid | 549 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.9 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | 0.6 g |
| of which Saturated fatty acids | 1 g |
| Further information | |
| Choline | 20 mg (0 % **) |
| Inositol | 7.7 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 64.02 mg (0 % **) |
| Copper | 0.05 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.01 mg (0 % **) |
| Iodine | 13.6 µg (0 % **) |
| Iron | 0.58 mg (0 % **) |
| Magnesium | 7.79 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.02 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 39.47 mg (0 % **) |
| Potassium | 86.72 mg (0 % **) |
| Sodium | 25.34 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.42 mg (0 % **) |
| Protein | 1.35 g |
| of which L-Carnitine | 1.7 mg |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.44 µg (0 % **) |
| Folic acid | 14.26 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.06 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.59 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.2 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.081 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 50.16 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.15 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 14.26 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 14.52 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.58 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 1.45 mg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic infant formula
Skimmed A2 milk*¹, whey powder* (partly demineralised whey powder*), vegetable oils* (palm oil*², rapeseed oil*, sunflower oil*), lactose*, calcium carbonate, L-tyrosine, potassium chloride, fish oil3, magnesium chloride, M. alpina oil**, calcium chloride, calcium hydroxide, choline, sodium chloride, L-tryptophan, inositol, ferrous lactate, vitamin C, zinc sulphate, vitamin E, niacin, pantothenic acid, copper sulphate, vitamin A, vitamin B1, manganese sulphate, vitamin B6, potassium iodate, folic acid, sodium selenate, vitamin K, vitamin D, biotin
* from organic farming
** contains milk
¹ 100 g of infant formula powder are made from 163 ml skimmed milk
² contains DHA (as required by the legislation for infant formula)
Please note the information on allergens.
| Age | Water | Scoops* | Ready-Made Formula |
Meals per Day | Boxes Needed per month |
|---|---|---|---|---|---|
| 1-2 w. | Consult your pediatrician | ||||
| 2-4 w. | 90ml (3 oz) |
3 | 100ml (3.4 oz) |
5-7 | About 3 |
| 2 m. | 120ml (4 oz) |
4 | 130ml (4.4 oz) |
5-6 | About 7.5 |
| 3-4 m. | 150ml (5.1 oz) |
5 | 170ml (5.7 oz) |
5-6 | About 19 |
| 5-6 m. | 180ml (6.1 oz) |
6 | 200ml (6.8 oz) |
3-5 | About 17 |
*The indicated drinking quantities and meals per day are only guidelines. Individual small deviations are harmless and completely natural.
- Sterilizing and Preparing:
Begin by thoroughly washing your hands and sterilizing all utensils, as well as your work area. To ensure that all potential bacteria in the water are eliminated, bring a liter of water to a boil and then allow it to cool down to about 50°C (122°F) for up to 30 minutes. - Mixing:
Pour half of the water into the bottle (refer to the Feeding Chart above for the exact quantity). Measure the powder according to the specified amount on the table and add it to the bottle. To do this, loosely fill the measuring spoon and level it off with the back of a knife. Shake the powder and half the amount of water vigorously to ensure a thorough mix. Then, add the remaining water and shake well again. - Temperature Control:
The baby food is ready for consumption once it reaches a safe drinking temperature, approximately 37°C (~98°F). If necessary, you can let the food cool in the refrigerator to reach this temperature. Always check the temperature of the food on your forearm to make sure it's not too hot before feeding. Use the freshly prepared food immediately after preparation.
Holle baby food AG
Lörracherstraße 50, CH-4125 Riehen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
Holle A2 Organic Formula Stage 1 is a high-quality organic formula for infants from birth. Made from the best organic ingredients, including A2 protein, this formula is easy to digest and helps to support the natural development of your baby. A2 protein is a type of protein found in cow’s milk that is believed to be easier to digest than other types of protein. It is a natural alternative to standard formula and is suitable for babies with sensitivity to other types of protein. Holle A2 Organic Formula Stage 1 contains important probiotics for a healthy gut flora and is free from additives and artificial ingredients. It is suitable for vegans and is made with milk from cows that are raised on biodynamic farms, following ethical and sustainable practices. This formula is a perfect choice for parents who want the best for their newborns and are looking for a natural and organic alternative to standard formula.
DE-ÖKO-001

Holle A2 Stage 1 – Organic Infant Formula
-
Just received my order for 24 boxes, did not receive my 2 free boxes. -
Hi Ryan, Thank you very much for your message.
We checked your request and saw that you used the welcome code.The Free Boxes cannot be combined with other promotions.This is also displayed in the shopping cart.
You have to choose between the Free Boxes or a voucher code.
Kind regards
Baby’s Best Food Team
-
-
Can you use distilled water if you don’t have the option to boil water if you’re on the go? -
Hi Allison, We do not recommend distilled water. Also because the ion-free water, if you don’t eat something at the same time, removes potassium and sodium from the body’s cells. This happens much faster in children than in adults. Therefore, you should not give your baby distilled water to drink or use it to mix baby food. Please look here https://babysbestfood.com/en/holle-baby-water/
-
-
A2 stage 1 powder infant formula do u carry the 800g cans!?? -
Hi, we only have the 400 gram packs. Thank you!
-
-
How many ounces does each box make? Thanks! -
Hi, 21 ounces. Thank you!
-











41 reviews for Holle A2 Stage 1 – Organic Infant Formula
Show only reviews in EN (34)