Holle Dutch Cow Stage 3 – Organic Follow On Milk Formula
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$68.63 / kg
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7.5 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 5 g |
| of which Starch | 0.8 g |
| of which Sugar | 5.2 g |
| Energy kcal | 67 g |
| Energy kj | 280 kj |
| Fat | 3.5 g |
| of which Alpha Linolenic acid | 56 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 14 mg |
| of which Linoleic acid | 561 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.9 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | 0.6 g |
| of which Saturated fatty acids | 1 g |
| Further information | |
| Chloride | 51.3 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 60.1 mg (0 % **) |
| Copper | 0.053 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.001 mg (0 % **) |
| Iodine | 13.2 µg (0 % **) |
| Iron | 0.58 mg (0 % **) |
| Magnesium | 5.28 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.005 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 37.1 mg (0 % **) |
| Potassium | 86.2 mg (0 % **) |
| Selenium | 3.7 µg (0 % **) |
| Sodium | 25 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.45 mg (0 % **) |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.7 µg (0 % **) |
| Folic acid | 10.8 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.36 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.36 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.13 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.038 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 54.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.12 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.037 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 6.9 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.6 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 1.2 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 6.5 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic Follow-On Formula
Holle baby food AG
Lörracherstraße 50, CH-4125 Riehen
1. Boil the amount of water as indicated in the table and allow to cool to approx. 50°C (122°F).
2. Pour approx. half of the water into the bottle.
3. Fill the measuring spoon and level with a knife.
4. Add the quantity of milk powder indicated in the table to the water.
5. Shake thoroughly.
6. Add the rest of water and shake again.
7. Allow to cool to approx. 37°C (98.6°F) before feeding.
WARNING – Follow instructions exactly. Prepare bottles and teats as directed. Do not change proportions of powder except on medical advice. Incorrect preparation can make your baby very ill.
Only use the provided measuring spoon - 1 Flattened measuring spoon equals 4.4g
Discard any unfinished feed. Always prepare bottles fresh, do not re-use leftovers.
Store protected from heat. Keep in a dry place after opening (not in the refrigerator) and use within 3 weeks.
Do not heat baby formula in the microwave (danger of overheating).
The recommended drinking amount and number of bottles per day are general guidelines only. Your baby does not have to drink the bottle completely. Individual deviations are completely normal. Consult your pediatrician.
Important Notes
Breast milk is the most natural and beneficial nourishment for your baby and includes all the nutrients and vitamins needed. Before you decide to use this product, consult your doctor or health worker for advice. Stage 3 formula is formulated for the dietary needs of little ones after ten months and should be given as part of a mixed diet. Do not use the milk as a substitute for breast milk during the first six months of life. The decision to start weaning your baby before six months of age should be made with the help and advice of independent health professionals and depends on your baby's individual development and needs.
Do not allow your baby to suck on the bottle continuously to prevent possible damage to teeth. Do not let your child suck the bottle permanently, and change to cup-feeding as soon as possible. Pay special attention to your baby’s dental hygiene once their first tooth has come through.
| FEEDING TABLE AFTER 10 MONTHS | |||
| Amount of water
(ml / fl oz) |
Scoops* | Prepared feed
(ml / fl oz) |
Bottles per day |
| 150 / 5.07 | 5 | 170 / 5.75 | 1 - 2 |
| 180 / 6.09 | 6 | 200 / 6.76 | |
| 210 / 7.10 | 7 | 230 / 7.78 | |
Suitable from 10 months, Holle Dutch Stage 3 organic follow-on formula provides European organic milk, DHA and lactose to support healthy growth and gentle digestion. Palm oil free and produced under strict EU organic standards.

Holle Dutch Cow Stage 3 – Organic Follow On Milk Formula
There are no question found.











Reviews
There are no reviews yet