HiPP 2 Organic Combiotic – no Starch – Follow-on Formula
Use code WELCOME for additional 10% Discount
$66.50 / kg
incl. 0% Tax excl. Shipping costs
Contains: Fish and fish derivatives, Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7.2 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 7 g |
| of which Sugar | 7.2 g |
| Energy kcal | 68 g |
| Energy kj | 285 kj |
| Fat | 3.7 g |
| of which Alpha Linolenic acid | 60 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 14 mg |
| of which Linoleic acid | 420 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.6 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.6 g |
| Fiber | 0.4 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 0.4 g |
| Further information | |
| Chloride | 52 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 77 mg (0 % **) |
| Copper | 0.054 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.01 mg (0 % **) |
| Iodine | 15 µg (0 % **) |
| Iron | 1 mg (0 % **) |
| Magnesium | 6.3 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.007 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 44 mg (0 % **) |
| Potassium | 88 mg (0 % **) |
| Selenium | 3.9 µg (0 % **) |
| Sodium | 20 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.5 mg (0 % **) |
| Protein | 1.3 g |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.6 µg (0 % **) |
| Folic acid | 11.3 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.53 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.35 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.14 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.051 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 56 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.042 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 10 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.6 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.8 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 3.9 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic follow-on formula
Skim Milk*, Lactose*, Vegetable Oils* (Palm Oil**, Rapeseed Oil*, Sunflower Oil*), Whey Product*, Galactooligosaccharides* From Lactose*, Fish Oil¹), Calcium Chloride, Potassium Citrate, Calcium Orthophosphates, Calcium Carbonate, L-Tyrosine L-Tryptophan, Sodium Citrate, Magnesium Carbonate, Vitamin C, Ferrous Sulfate, Stabilizer Lactic Acid, L-Cystine, Niacin, Zinc Oxide, Natural Lactic Acid Culture (Lactobacillus Fermentum Hereditum®²), Vitamin E, Pantothenic Acid, Copper Sulfate, Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin B6, Potassium Iodate, Metafolin (Calcium L-Methylfolate), Sodium Selenate, Manganese Sulfate, Vitamin K, Vitamin D, Biotin
* From organic production
** Organic palm oil from sustainable cultivation certified by independent inspection bodies
¹ Contains DHA (required by law for infant formula)
² Lactobacillus fermentum CECT5716
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
Hipp Organic Combiotic Stage 2 No Starch is a follow-on formula for babies over 6 months of age that is free of added starch. It is made with organic milk and contains prebiotics and probiotics to support gut health. The formula also includes Metafolin, a form of folic acid. It is easy to digest and fortified with essential vitamins and minerals. It may be easier to digest and help reduce constipation risk. Consult a healthcare professional before introducing a formula without added starch to your baby’s diet.
DE-ÖKO-001

HiPP 2 Organic Combiotic - no Starch - Follow-on Formula
-
Hello, I’m planning to purchase about 24 packs of the Hipp No Starch Stage 2 formula.
Since I’ll be buying in bulk, the expiration date is quite important to me.
Could you please let me know the expiration date of the products I would receive if I place the order now?Thank you 😊
-
Thank you for your interest in the HiPP No Starch Stage 2 formula. The current batch we have in stock carries an expiration date of November 6, 2026. If you place your order now, you will receive products from this batch.
Please let me know if you would like me to reserve the 24 packs for you.
-
-
Hi, Im looking to buy HiPP 2 Organic Combiotic – No Starch – Follow-On Formula. Can you tell me the expiration date of the current batch?
Thanks
-
Hi Ash, thank you for your message. We have recently received the products. The products have a shelf life of 16 months. Fresh production. Kind regards. Babys Best Food
-











28 reviews for HiPP 2 Organic Combiotic – no Starch – Follow-on Formula