HiPP 1 HA-Combiotic – Hypoallergenic Infant Formula
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$69.83 / kg
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Fish and fish derivatives, Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7.1 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 7 g |
| of which Sugar | 7.1 g |
| Energy kcal | 67 g |
| Energy kj | 278 kj |
| Fat | 3.6 g |
| of which Alpha Linolenic acid | < 0.5 mg |
| of which Arachidonic acid (ARA) | 13 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 13 mg |
| of which Linoleic acid | < 0.5 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.7 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.5 g |
| Fiber | 0.3 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 0.3 g |
| Further information | |
| Chloride | 4.3 mg (0 % **) |
| Choline | 26 mg (0 % **) |
| Inositol | 4.3 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 52 mg (0 % **) |
| Copper | 0.054 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.005 mg (0 % **) |
| Iodine | 15 µg (0 % **) |
| Iron | 0.6 mg (0 % **) |
| Magnesium | 4.6 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.05 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 30 mg (0 % **) |
| Potassium | 85 mg (0 % **) |
| Selenium | 3.9 µg (0 % **) |
| Sodium | 21 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.6 mg (0 % **) |
| Protein | 1.3 g |
| of which L-Carnitine | 1.8 mg |
| Salt | 0.05 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.5 µg (0 % **) |
| Folic acid | 10 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.34 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.34 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.14 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.051 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 55 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.029 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 9.1 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.5 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.7 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 5.2 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Hypoallergenic infant formula
Lactose, Vegetable Oils (Palm Oil**, Rapeseed Oil, Sunflower Oil), Whey Protein Hydrolysate, Starch, Galactooligosaccharides From Lactose, Calcium Orthophosphates, Potassium Chloride, Emulsifier: Citric Acid Esters Of Mono AND Diglycerides Of Fatty Acids, M. Alpina Oil¹, Fish Oil¹, L-Tyrosine, L-Phenylalanine, Potassium Hydroxide, Sodium Hydroxide, Vitamin C, Magnesium Carbonate, Choline, L-Tryptophan, Calcium Carbonate, Inositol, Ferrous Sulfate, Zinc Sulfate, L-Carnitine, Natural Lactic Acid Culture (Lactobacillus Fermentum Hereditum®²), Pantothenic Acid, Vitamin A, Niacin, Copper Sulfate, Vitamin E, Vitamin B1, Vitamin B2, Vitamin B6, Manganese Sulfate, Potassium Iodate, Metafolin (Calcium L-Methylfolate), Vitamin K, Sodium Selenate, Biotin, Vitamin D, Vitamin B12.
* From organic production
** Organic palm oil from sustainable cultivation certified by independent inspection bodies
¹ Contains DHA (required by law for infant formula)
² Lactobacillus fermentum CECT5716
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
Hipp HA Combiotic Stage 1 is a hypoallergenic infant formula for babies from birth to 6 months of age. It is made with hydrolyzed protein, which has been broken down into smaller pieces to reduce the risk of allergic reactions. The formula also includes a blend of prebiotics and probiotics to support the development of a healthy gut microbiome. It is easy to digest and fortified with essential vitamins and minerals to support the growth and development of infants. This formula is suitable for babies with lactose intolerance, cow’s milk allergy, or a family history of allergies, and can be used as a sole source of nutrition or as a supplement to breastfeeding.

HiPP 1 HA-Combiotic – Hypoallergenic Infant Formula
-
What is the shelf life of this ? I’m considering buying 24 -
Hi, the shelf life is 4-6 months. kind regards
-
-
Hello, when will this be back in stock? -
Hi there, My baby has cowmilk protein intolerance. He is 3 months old. I am making about 5oz less a day than what he needs. What is the best choice HIPP formula for me to supplement with? Can I add it to breast milk bottles? Thanks!
-
Hi Sarah, for cowmilk protein intolerance the best choice is HiPP’s Hypoallergenic Formula – HA Formula.
The protein are broken down in a special process so that children with milk allergies can tolerate the products well.
You can add it to breast milk bottles. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Is this a powder formula? -
Hi Victoria, HiPP HA 1 – Hypoallergenic Infant Formula is powder formula. Kind regards. Your Babys Best Food Team
-
-
Hi, I\’m wondering how many grams is each box. -
Hi Nadine, every box contains 600 grams formula. Thank you!
-
-
Hi is your hipp ha stage 1 the new one without starch? The picture shows the new box so was just checking -
Hi Angela, yes it is the new version. Thank you!
-
-
How long does my baby stay on this until I switch to stage 2? -
Hi Molly, HiPP Combiotik HA 1 is used until 6 months and then you switch to HiPP Combiotik HA 2. Thank you!
-
-
Hello- what is the difference between HA and HA PRE? I have a baby that just turned 5 months and is currently on Emfamil Nutramigen and I need help finding a formula since she has a milk allergy. -
HiPP Pre HA Combiotik and HiPP HA Combiotik are both starter foods that can be given from the day of birth according to the baby’s needs. Like breast milk, the pre food only contains natural lactose as a carbohydrate. In contrast to the pre food, the 1er milk contains not only lactose but also digestible starch. This makes the food creamier and can lead to better satiety.
-
-
Stage 1 is for what age please? -
From the fifth month. Thank you!
-
-
Hello, How long does one can last for a child 2 months old
-
Hi, one can is enough for 6-8 days. It depends on your child’s needs. Thank you!
-
-
How many servings per box? -
Hi, the product has a content of 600 grams. A measuring spoon has a volume of 4.3 grams. It results from 600 grams content about 140 measuring spoons. Depending on your child’s needs, mix 4 measuring spoons with water. From this calculation it can be said that one pack is enough for 35 meals.
-











26 reviews for HiPP 1 HA-Combiotic – Hypoallergenic Infant Formula
Show reviews in all languages (27)