HiPP German Goat Milk Stage 2 – Organic Follow-On Formula
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$99.75 / kg
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Fish and fish derivatives, Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7.1 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 7 g |
| of which Sugar | 7.1 g |
| Energy kcal | 68 g |
| Energy kj | 286 kj |
| Fat | 3.7 g |
| of which Alpha Linolenic acid | 60 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 14 mg |
| of which Linoleic acid | 420 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.6 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.6 g |
| Further information | |
| Chloride | 63 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 77 mg (0 % **) |
| Copper | 0.054 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.01 mg (0 % **) |
| Iodine | 47 µg (0 % **) |
| Iron | 1 mg (0 % **) |
| Magnesium | 6.3 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.007 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 43 mg (0 % **) |
| Potassium | 84 mg (0 % **) |
| Selenium | 3.1 µg (0 % **) |
| Sodium | 20 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.5 mg (0 % **) |
| Protein | 1.4 g |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.6 µg (0 % **) |
| Folic acid | 10 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.53 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.35 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.14 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 56 µg (0 % **) |
| Vitamin C | 10 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.6 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.8 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 3.9 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic Follow-On formula
Goat skim milk*, lactose*, vegetable oils* (palm oil, rapeseed oil*, sunflower oil*), goat skim milk powder* galactooligosaccharides* from lactose*, calcium carbonate, fish oil 1 , potassium citrate, vitamin C, sodium citrate, ferrous sulfate, L tyrosine, L-tryptophan, L-cystine, magnesium carbonate, zinc sulfate, copper sulfate, niacin, vitamin E, pantothenic acid, vitamin A, vitamin B 1, vitamin B 6, manganese sulfate, folic acid, sodium selenite, vitamin K, potassium iodide, vitamin D, biotin, vitamin B12
* from biological production
** Organic Palm Oil from Sustainable cultivation, certified by independent inspection bodies
¹ contains DHA (as required by the legislation for all infant formulas)
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
Hipp Goat Milk Stage 2 is a follow-on formula made with goat milk for babies over 6 months of age. It is easy to digest and fortified with essential vitamins and minerals to support healthy growth and development. Goat milk formula may be easier to digest and less allergenic than cow’s milk formula, and is a good source of nutrients including protein, calcium, and vitamins. It is suitable for use as a sole source of nutrition or as a supplement to a varied diet for babies who are not yet eating a varied diet of solid foods.
DE-ÖKO-001

HiPP German Goat Milk Stage 2 – Organic Follow-On Formula
-
What probiotic bacteria are included in the HiPP German Goat Milk Stage 2 – Organic Follow-On Formula? -
HiPP German Goat Milk Stage 2 – Organic Follow-On Formula contains the probiotic Lactobacillus fermentum, a lactic acid culture originally derived from breast milk. This probiotic is included to help support a healthy gut flora and digestion as part of HiPP’s COMBIOTIK® formulation.
-
-
Hallo! Will you please advise when this is back in stock in larger numbers? I would like to purchase 12 boxes. Thank you! -
Hi Sofia, HiPP German Goat Milk is available again. Thank you. Kind regards. Babys Best Food
-
-
How long will this box last? How many fl oz does it yield? -
4.5 g HiPP 2 follow-on milk made from organic goat’s milk 170 ml ready-to-drink food = 150 ml boiled water + 5 measuring spoons 200 ml ready-to-drink food = 180 ml boiled water + 6 measuring spoons 235 ml ready-to-drink food = 210 ml boiled water + 7 measuring spoons Babies need approx. 5 meals a day
-











29 reviews for HiPP German Goat Milk Stage 2 – Organic Follow-On Formula
Show only reviews in EN (28)