HiPP German Comfort – Colic Support Formula
Use code WELCOME for additional 10% Discount
$69.83 / kg
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Fish and fish derivatives, Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 2.7 g |
| of which Starch | 1.5 g |
| of which Sugar | 3 g |
| Energy kcal | 66 g |
| Energy kj | 276 kj |
| Fat | 3.6 g |
| of which Alpha Linolenic acid | 50 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 13 mg |
| of which Linoleic acid | 470 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.4 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | 0.6 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.6 g |
| Fiber | 0.3 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 0.3 g |
| Further information | |
| Chloride | 59 mg (0 % **) |
| Choline | 25 mg (0 % **) |
| Inositol | 4.2 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 51 mg (0 % **) |
| Chrome | 0.7 g (0 % **) |
| Copper | 0.053 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.005 mg (0 % **) |
| Iodine | 15 µg (0 % **) |
| Iron | 4.5 mg (0 % **) |
| Magnesium | 4.5 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.005 mg (0 % **) |
| Molybdenum | 2.3 g (0 % **) |
| Phosphorus | 30 mg (0 % **) |
| Potassium | 76 mg (0 % **) |
| Selenium | 3.8 µg (0 % **) |
| Sodium | 20 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.5 mg (0 % **) |
| Protein | 1.25 g |
| of which L-Carnitine | 1.2 mg |
| of which Taurine | 0.6 mg |
| Salt | 0.05 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.5 µg (0 % **) |
| Folic acid | 10 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.34 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.34 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.051 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.05 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 54 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.029 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 8.9 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.5 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.7 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 5.1 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Food for special medical purposes (balanced diet)
Lactose, Maltodextrin, Vegetable Oils (Palm Oil**, Rapeseed Oil, Sunflower Oil), Starch, Beta-Palmitate(1) (From Palm Oil And Sunflower Oil), Hydrolyzed Whey Protein, Galactooligosaccharides From Lactose, Calcium Orthophosphates, Emulsifier Citric Acid Esters Of Mono- And Diglycerides Of Fatty Acids, Potassium Chloride, Fish Oil, Choline, M. Alpina Oil, L-Phenylalanine, L-Tyrosine, Potassium Hydroxide, Magnesium Chloride, Sodium Citrate, Sodium Hydroxide, L-Arginine, Calcium Carbonate, L-Histidine, Calcium Chloride, L-Tryptophan, Inositol, Ferrous Sulfate, L-Carnitine, Zinc Oxide, Pantothenic Acid, Natural Lactic Acid Culture (Lactobacillus Fermentum Hereditum®(2)), Niacin, Vitamin E, Copper Sulfate, Vitamin A, Vitamin B2, Vitamin B1, Potassium Iodate, Vitamin B6, Metafolin (Calcium L-Methylfolate), Sodium Selenate, Vitamin K, Biotin, Vitamin D, Manganese Sulfate, Vitamin B12
(1) Special Structured Fat, Oriented on Mother's Breastmilk
(2) Lactobacillus Fermentum CECT5716
** Organic palm oil from sustainable cultivation certified by independent inspection bodies
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
Hipp Comfort Special Milk Formula is a reduced lactose infant formula for babies who have difficulty digesting milk sugars. It is made with a combination of easily digestible plant-based oils, proteins, and carbohydrates. This formula may be helpful in reducing the occurrence of bloating, colic, and constipation that can sometimes be associated with lactose intolerance or difficulty digesting milk sugars. The formula is easy to digest and is fortified with essential vitamins and minerals to support healthy growth and development.

HiPP German Comfort - Colic Support Formula
-
Is this 600 grams per each box? -
Hi Sonia, HiPP German Comfort – Colic Support Formula contains 600 gram per box. Thank you. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Hello! Can this formula be prepared as instructions state and then added to breast milk to help supplement? -
Dear Customer, Yes but before you mix the breast milk with the infant formula, you must cool the freshly expressed milk to the same temperature as the infant formula. Best regards. Your Baby Best Food Team
-
-
How can I buy 15 boxes of the comfort formula please -
The products arrive soon! Enter your email address under the product please. Thank you!
-











24 reviews for HiPP German Comfort – Colic Support Formula
Show reviews in all languages (26)