out
HiPP German Comfort – Colic Support Formula (EU)
Want to be notified when this product is back in stock?
Contains: Fish and fish derivatives, Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 54.3 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 20.7 g |
| of which Starch | 11.7 g |
| of which Sugar | 23.1 g |
| Energy kcal | 511 g |
| Energy kj | 2138 kj |
| Fat | 28 g |
| of which Arachidonic acid (ARA) | 103 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 103 mg |
| of which Linoleic acid | 3670 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 11 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | 4.4 g |
| of which Saturated fatty acids | 12 g |
| Fiber | 2.4 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 2.4 g |
| Further information | |
| Chloride | 5.5 mg (0 % **) |
| Inositol | 33 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 399 mg (0 % **) |
| Chrome | 5.5 g (0 % **) |
| Iodine | 114 µg (0 % **) |
| Iron | 4.7 mg (0 % **) |
| Magnesium | 35 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 229 mg (0 % **) |
| Potassium | 594 mg (0 % **) |
| Sodium | 160 mg (0 % **) |
| Zinc | 3.9 mg (0 % **) |
| Protein | 9.8 g |
| of which L-Carnitine | 9 mg |
| of which Taurine | 4.8 mg |
| Salt | 0.4 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 12 µg (0 % **) |
| Folic acid | 78.1 µg (0 % **) |
| Niacin | 2.6 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 2.6 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.4 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.39 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 420 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.8 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.22 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 69 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 12 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 5.5 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 40 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Food for special medical purposes (balanced diet)
Lactose,maltodextrin,vegetable oils (palm*, rapeseed sunflower),starch,beta-palmitate¹ (from palm oil and sunflower oil),hydrolyzed whey protein from milk,galacto-oligosaccharides from lactose,calcium salts of orthophosphoric acid,emulsifier: mono and diglycerides of fatty acids esterified with citric acid,potassium chloride,fish oil,cholín,Mortierella alpina oil,L-phenylalanine,L-tyrosine,potassium hydroxide,magnesium carbonate,sodium citrate,sodium hydroxide, sodium (IV) selenate,L-tryptophan,vitamin C,calcium carbonate,L-histidine,zinc sulfate,inositol,potassium iodate,iron (II) sulfate,L-carnitine,vitamin E,pantothenic acid,natural cultures of lactic acid bacteria², niacin,copper (II) sulfate,vitamin B₁,vitamin A,vitamin B₂,manganese sulfate,vitamin B₆,calcium L-methylfolate³,vitamin K,biotin,vitamin D,vitamin B₁₂,
¹fat with a special composition inspired by breast milk,
²Limosilactobacilus fermentum hereditum CECT5716,
³ calcium methylfolate = Metafolin,
* palm oil from sustainable crops certified by independent inspection bodies.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 PFAFFENHOFEN
HiPP Comfort (EU, 300g) is designed for newborns with colic or digestion issues. Contains hydrolyzed milk protein, GOS fibers & reduced lactose.

HiPP German Comfort – Colic Support Formula (EU)
There are no question found.











3 reviews for HiPP German Comfort – Colic Support Formula (EU)