6x HiPP 1 Organic Combiotic Ready to Feed 200ml
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$39.92 / l
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7.1 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 7.1 g |
| of which Sugar | 7.1 g |
| Energy kcal | 67 g |
| Energy kj | 278 kj |
| Fat | 3.6 g |
| of which Arachidonic acid (ARA) | 13 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 13 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.5 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.6 g |
| Fiber | 0.3 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 0.3 g |
| Further information | |
| Chloride | 52 mg (0 % **) |
| Choline | 26 mg (0 % **) |
| Inositol | 5.8 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 52 mg (0 % **) |
| Copper | 0.054 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.005 mg (0 % **) |
| Iodine | 15 µg (0 % **) |
| Iron | 0.6 mg (0 % **) |
| Magnesium | 4.5 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.005 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 30 mg (0 % **) |
| Potassium | 67 mg (0 % **) |
| Selenium | 3.9 µg (0 % **) |
| Sodium | 20 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.5 mg (0 % **) |
| Protein | 1.3 g |
| of which L-Carnitine | 1.2 mg |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.5 µg (0 % **) |
| Folic acid | 10 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.34 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.34 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.2 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.05 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 55 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.029 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 8.9 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.5 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.7 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 5.2 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Ready to drink infant formula
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
Are you looking for a convenient and healthy baby food for your newborn? HiPP’s ready-to-feed Organic Combiotic Stage 1. Perfect for newborns, packed with essential nutrients and vitamins. Organic, additive-free.
DE-ÖKO-001

6x HiPP 1 Organic Combiotic Ready to Feed 200ml
-
Expiration date of these ready to feed bottles? -
Is the cost in the US or Canadian funds? -
Dear Marilyn, it is US Dollar. Kind regards. Babys Best Food
-
-
What\’s the difference between pre and stage 1? -
Hi Shaila, The main difference between the two foods is that, like breast milk, formula contains only milk sugar (lactose) and formula 1 also contains gluten-free, easily digestible starch, which makes the food creamier. Babies can digest starch from birth. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Hello— the 6 pack is that just 6 bottles or 6 packs? How many bottles for 179 -
Dear Customer, one quantity has 6 bottles. Best ragards. Your Babys Best Food Team
-
-
Hello, Is this the same as the other one that is sold out?
-
Dear Customer, There are hardly any differences here. The Stage 1, such as HiPP 1 BIO, therefore does not make the baby gain more weight than a Pre. Stage 1 formula contains a starch additive to make the food more creamy. The difference therefore lies in the creaminess and thus in the drinking intervals. Best regards. Your Babys Best Food Team
-











12 reviews for 6x HiPP 1 Organic Combiotic Ready to Feed 200ml
Show reviews in all languages (13)