6x Holle Carrots
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$57.20 / kg
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 3.6 g |
|---|---|
| of which Sugar | 3.3 g |
| Energy kcal | 22 g |
| Energy kj | 92 kj |
| Fat | < 0.5 g |
| Fiber | 1.9 g |
| Minerals | |
| Sodium | 0 mg ( % **) |
| Protein | 0.5 g |
| Salt | 0.08 g |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic vegetable preparation, carrots
Holle Europe GmbH
Berner Weg 23
D-79539 Lörrach
From the 5th month onward, Holle’s Organic Jar of Carrots offers your baby a purely organic and nutrient-packed meal. Made with Demeter-certified carrots, this jar is a delightful treat enriched with essential vitamins.
DE-ÖKO-001

6x Holle Carrots
-
How long after opening the can , can it be refrigerated an used again ? -
The Holle Bio Pure Carrots jar can be stored in the refrigerator for up to two days (48 hours) after opening, as long as it is properly closed and refrigerated immediately. It is important to always use a clean spoon and not feed directly from the jar to prevent contamination. Any food that has already been warmed should not be reheated again and should be discarded after feeding. If the jar has been left unrefrigerated for too long or if the smell or appearance seems unusual, it should not be used.
-











13 reviews for 6x Holle Carrots