18x Holle 3 – Ready to Feed – Organic Toddler Formula 250ml
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$39.03 / l
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Lactose, Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 8 g |
|---|---|
| of which Sugar | 3.2 g |
| Energy kcal | 65 g |
| Energy kj | 273 kj |
| Fat | 3 g |
| of which Alpha Linolenic acid | 52 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 16 mg |
| of which Linoleic acid | 387 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.1 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | 1 g |
| Further information | |
| Chloride | 48 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 50 mg (0 % **) |
| Copper | 0.048 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.015 mg (0 % **) |
| Iodine | 14 µg (0 % **) |
| Iron | 1.2 mg (0 % **) |
| Magnesium | 5 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.003 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 38 mg (0 % **) |
| Potassium | 74 mg (0 % **) |
| Selenium | 3 µg (0 % **) |
| Sodium | 29 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.5 mg (0 % **) |
| Protein | 1.5 g |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.8 µg (0 % **) |
| Folic acid | 9.6 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.65 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.3 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.11 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.08 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 55 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.2 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.064 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 8 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.6 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 1 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 3.5 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Ready to feed toddler formula
Water, whole milk*, maltodextrin*, demineralized whey powder*, vegetable oils* (rapeseed oil*, sunflower oil*, oleic sunflower oil*), emulsifier: lecithins*, oil extracted from the microalgae Schizochytrium sp., minerals (sodium citrate, potassium chloride, ferrous sulfate, sodium bicarbonate, potassium hydroxide, potassium iodide, copper sulfate, zinc sulfate, manganese sulfate, sodium selenite, vitamins (A, D3, E, K, C, B1, B2, B3, B5, B6, B8, B9, B12), L-tryptophan, antioxidant: extract rich in tocopherols.
*from organic farming
Please note the information on allergens.
Holle baby food AG
Lörracherstraße 50, CH-4125 Riehen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
Suitable from 10 months, 18x Holle Stage 3 ready-to-feed toddler formula provides organic milk, DHA and lactose for gentle digestion. No mixing required, palm oil free and ideal for travel or daily use.

18x Holle 3 - Ready to Feed - Organic Toddler Formula 250ml
There are no question found.











Reviews
There are no reviews yet