out
6x HiPP Williams-Christ Pears with Apple
Want to be notified when this product is back in stock?
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 11.1 g |
|---|---|
| of which Sugar | 9.6 g |
| Energy kcal | 53 g |
| Energy kj | 224 kj |
| Fat | < 0.5 g |
| Minerals | |
| Sodium | 0.02 mg (0 % **) |
| Protein | 0.4 g |
| Salt | 0.05 g |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
BIO fruit preparation
Fruit* 100% (Williams-Christ pears* 70%, apples* 30%).
*From organic production.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 PFAFFENHOFEN
HiPP Williams-Christ Pears with Apple, a fruity and gentle dish for babies from 5 months. A delicious mix of juicy Williams-Christ pears and sweet apples, rich in natural vitamins and ideal for the first fruit experiences.
DE-ÖKO-001

6x HiPP Williams-Christ Pears with Apple
-
How long are the jars good for after ordering, and after opening how long are they good in the refrigerator if my baby doesn’t finish it? Thanks
-
Hi Denise, thank you very much for your message. The jars have a shelf life of 6-18 months, depending on the variety. Once opened, a jar should be used up within 24 hours. Store in the fridge after opening. Otherwise, storage at room temperature is sufficient. Kind regards. Babys Best Food
-











13 reviews for 6x HiPP Williams-Christ Pears with Apple