out
HiPP Organic Grain Porridge – 100% Rice
Want to be notified when this product is back in stock?
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 85.1 g |
|---|---|
| of which Sugar | 0.3 g |
| Energy kcal | 379 g |
| Energy kj | 1.608 kj |
| Fat | 0.7 g |
| of which Saturated fatty acids | < 0.5 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Minerals | |
| Sodium | 0.02 mg (0 % **) |
| Protein | 7.3 g |
| Salt | 0.05 g |
| Vitamins | |
| Thiamine | 1.3 mg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic cereal porridge rice
Rice flour* 100%, vitamin B1..
*from organic production
Please note the information on allergens.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Germany
HiPP Organic Grain Porridge – 100% Rice is a digestible, wholesome porridge for babies from the 5th month onwards. Made solely from organic rice, it is a nutrient-rich addition to your baby’s diet.
HR-EKO-07

HiPP Organic Grain Porridge – 100% Rice
-
I do not want express shipping -
Hi Veronica, thank you for your message. Our products are usually delivered within 4 days. We only offer one shipping option. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Is there arsenic in this rice cereal? -
Hi Sue, NO. All our products are clean and made with the best ingredients. Best regards. Babys Best Food
-
-
What age can I start giving this to my baby? -
Dear Customer, HiPP Organic Grain Porridge – 100% Rice is from 5. months. Thank you. Your Babys Best Food Team
-
-
Does this product have milk in it? -
Hi Jordan, HiPP Organic Grain Porridge – 100% Rice has NO MILK. Best regards. Your Babys Best Food Team
-
-
I\’m looking for baby cereal or rice that does not have protein -
Hi Trisha, there is no cereal without protein. Some varieties contain less protein. Thank you!
-
-
Does this cereal have traces of milk? my son is allergic to milk proteins and soy -
HiPP Organic Grain Porridge – 100% Rice has no traces of soy and milk
-
-
Does this product contain soy? My baby is allergic and I want to make sure. -
HiPP Organic Grain Porridge – 100% Rice does not contain soy. Thank you!
-











25 reviews for HiPP Organic Grain Porridge – 100% Rice