HiPP Dutch 2 HA-Combiotic – Hypoallergenic Follow-On Formula
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$83.63 / kg
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Fish and fish derivatives, Lactose, Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 72 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 71 g |
| of which Sugar | 72 g |
| Energy kcal | 68 g |
| Energy kj | 285 kj |
| Fat | 37 g |
| of which Alpha Linolenic acid | 60 mg |
| of which Arachidonic acid (ARA) | 136 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 136 mg |
| of which Linoleic acid | 400 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 17 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | 5 g |
| of which Saturated fatty acids | 15 g |
| Fiber | 4 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 4 g |
| Further information | |
| Chloride | 52 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 77 mg (0 % **) |
| Copper | 54 mg (0 % **) |
| Fluorine | 1 mg (0 % **) |
| Iodine | 15 µg (0 % **) |
| Iron | 1 mg (0 % **) |
| Magnesium | 46 mg (0 % **) |
| Manganese | 7 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 44 mg (0 % **) |
| Potassium | 88 mg (0 % **) |
| Selenium | 39 µg (0 % **) |
| Sodium | 21 mg (0 % **) |
| Zinc | 5 mg (0 % **) |
| Protein | 13 g |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 16 µg (0 % **) |
| Folic acid | 113 µg (0 % **) |
| Niacin | 53 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 35 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 14 mg (0 % **) |
| Thiamine | 51 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 56 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 11 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 42 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 10 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 16 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 77 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 39 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Hypoallergenic Follow-on formula
Lactose, vegetable oils (palm oil, rapeseed oil, sunflower oil), hydrolyzed whey protein, galactooligosaccharides from lactose, calcium orthophosphates, potassium chloride, emulsifiers: mono- and diglycerides of fatty acids esterified with citric acid, fish oil¹, potassium hydroxide, sodium hydroxide, calcium carbonate, L-phenylalanine , L-tyrosine, magnesium carbonate, sodium selenite, vitamin C, L-tryptophan, zinc sulfate, L-histidine, iron sulfate, potassium iodate, niacin, pantothenic acid, natural lactic acid culture (limosilactobacillus fermentum hereditum®²), vitamin E, copper sulfate, vitamin B2, vitamin B1, vitamin A, vitamin B6, manganese sulfate, calcium L-methylfolate³, biotin, vitamin K, vitamin D, vitamin B12.
¹ contains DHA (as required by law for all infant formulas
² Limosilactobacillus fermentum CECT5716
³ Calcium-L-methylfolate = Metafolin®.
Please note the information on allergens.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
HiPP Dutch HA Combiotic Stage 2 – Hypoallergenic Follow-On Formula is a specially formulated hypoallergenic follow-on milk for babies after the 6th month. It provides essential nutrients and hypoallergenic proteins that are crucial for your baby’s healthy growth and development.

HiPP Dutch 2 HA-Combiotic – Hypoallergenic Follow-On Formula
-
How to prepare a bottle for a 6 month old baby? I’ve ordered the dutch version but do not know the language. Please help -
Dear customer, we have sent you an email with all the information. Best regards -
How to prepare the milk for my 6 months old -
Step 1:
Sterilze bottle, nipple, and ring in boiling water for 3-min before each use.Step 2:
Boil the water and cool it down to approximately 120 °F. Pour about half of the water into the bottle.Step 3:
Fill the measuring spoon and level with a knife for accurate measurement. Add the quantity of milk powder
indicated in the table on back of this page into the bottle.Step 4:
Shake thoroughly. Add the rest of the water and shake again. Cool down to drinking temperature of about
100 °F.
-
-











19 reviews for HiPP Dutch 2 HA-Combiotic – Hypoallergenic Follow-On Formula
Show only reviews in EN (18)