out
6x HiPP Apple-Banana-Muesli
Want to be notified when this product is back in stock?
Contains: Spelt, Gluten, Oats, Milk and milk derivatives, Wheat
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 13 g |
|---|---|
| of which Sugar | 9 g |
| Energy kcal | 65 g |
| Energy kj | 276 kj |
| Fat | 0.6 g |
| of which Saturated fatty acids | < 0.5 g |
| Minerals | |
| Sodium | 0.02 mg (0 % **) |
| Protein | 1.2 g |
| Salt | 0.05 g |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic fruit porridge with cereals and yoghurt; heat-treated
Fruit* 71% (apples* 55%, bananas* 16%), water, YOGHURT* 6%, WHOLE GRAIN OAT FLOCKS* 4%, lemon juice*, DINKEL WHOLE GRAIN FLOUR* ** 1%, antioxidant ascorbic acid.
*From organic production
**Spelt is a type of wheat.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 PFAFFENHOFEN
HiPP Apple-Banana-Muesli, a tasty and healthy breakfast option for babies from 6 months. Combines fresh apples and sweet bananas with whole grain cereal, rich in essential nutrients and perfect for a balanced breakfast. Gentle and easy to digest, it supports healthy development.
DE-ÖKO-001

6x HiPP Apple-Banana-Muesli
There are no question found.











7 reviews for 6x HiPP Apple-Banana-Muesli