out
6x HiPP Spinach Vegetables in Potatoes
Want to be notified when this product is back in stock?
Contains: Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 7.7 g |
|---|---|
| of which Sugar | 2.3 g |
| Energy kcal | 60 g |
| Energy kj | 251 kj |
| Fat | 2.1 g |
| of which Saturated fatty acids | 0.6 g |
| Minerals | |
| Sodium | 0.02 mg (0 % **) |
| Protein | 2 g |
| Salt | 0.05 g |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic spinach vegetables in potatoes, with 63% vegetables
Potatoes* 41%, skimmed milk*, spinach* 10%, white carrots*, parsnips*, cream*, canola oil*.
*From organic production.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 PFAFFENHOFEN
HiPP Spinach Vegetables with Potatoes, a nutritious and tasty meal for babies from 5 months. Combines vitamin-rich spinach with soft potatoes. Ideal for child development, rich in iron and vitamins. Promotes a balanced diet and supports healthy digestion.
DE-ÖKO-001

6x HiPP Spinach Vegetables in Potatoes
-
What is the storage temperature?
How long can we use it after opening?-
Dear Sahar, it should be stored at room temperature. Once opened, store in the fridge and use within 24 hours. Kind regards. Babys Best Food
-











13 reviews for 6x HiPP Spinach Vegetables in Potatoes