out
6x HiPP Pure Organic Carrots
Want to be notified when this product is back in stock?
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 5 g |
|---|---|
| of which Sugar | 4.3 g |
| Energy kcal | 30 g |
| Energy kj | 126 kj |
| Fat | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | < 0.5 g |
| Minerals | |
| Sodium | 0.04 mg (0 % **) |
| Protein | 0.7 g |
| Salt | 0.1 g |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic pure carrots
Carrots* 90%, water.
*From organic production.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 PFAFFENHOFEN
HiPP All Kinds of Vegetables, a colorful variety of vegetables for babies from 5 months. A balanced mix, rich in vitamins and nutrients. Perfect for first taste experiences, without additives and gently prepared.
DE-ÖKO-001

6x HiPP Pure Organic Carrots
-
How long is it good for once opened -
Dear Brianna, once opened use the HiPP products (jars) within 24 hours. Kind regards. Babys Best Food
-











13 reviews for 6x HiPP Pure Organic Carrots
Show reviews in all languages (14)