6x HiPP PRE HA-Combiotic Ready to Feed 200 ml
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$39.92 / l
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7 g |
|---|---|
| of which Sugar | 7 g |
| Energy kcal | 66 g |
| Energy kj | 276 kj |
| Fat | 3.5 g |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.3 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | 0.7 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.5 g |
| Fiber | 0.3 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 0.3 g |
| Further information | |
| Chloride | 40 mg (0 % **) |
| Choline | 6 mg (0 % **) |
| Inositol | 3.5 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 50 mg (0 % **) |
| Copper | 0.04 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.01 mg (0 % **) |
| Iodine | 10 µg (0 % **) |
| Iron | 0.5 mg (0 % **) |
| Magnesium | 6 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.014 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 27 mg (0 % **) |
| Potassium | 80 mg (0 % **) |
| Selenium | 2.6 µg (0 % **) |
| Sodium | 0.02 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.5 mg (0 % **) |
| Protein | 1.5 g |
| of which L-Carnitine | 1.5 mg |
| Salt | 0.05 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 3 µg (0 % **) |
| Folic acid | 17 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.7 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.9 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.08 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.06 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 70 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.2 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.055 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 10 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 2.5 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 5.7 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Hypoallergenic infant formula
Water, Lactose, Vegetable Oils (Palm Oil, Rapeseed Oil, Sunflower Oil), Hydrolyzed Whey Protein, Galactooligosaccharides From Lactose, Emulsifier Mono- And Diglycerides From Fatty Acids, Potassium Chloride, Calcium Orthophosphates, LCP²-Containing Oils (Vegetable Oils From M. Alpina And C. Cohnii ), Acid Regulator Citric Acid, Potassium Hydrogen Phosphate, Sodium Phosphate, L-Phenylalanine, Vitamin C, Choline, Magnesium Hydroxide, L-Tyrosine, L-Tryptophan, Inositol, Calcium Hydroxide, L-Carnitine, Pantothenic Acid, Niacin, Iron Lactate, Zinc Sulfate, Vitamin E, Copper - Sulfate, Vitamin B2, Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin B6, Manganese Sulfate, Potassium Iodate, Metafolin® (Calcium-L-Methylfolate), Vitamin K, Sodium Selenite, Biotin, Vitamin D, Vitamin B12.
2LCP (omega-3 and -6) = long-chain, polyunsaturated fatty acids
**from sustainable cultivation certified by independent inspection bodies
Please note the information on allergens.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
Hipp Pre HA Combiotik Ready-to-Drink is a convenient and hypoallergenic infant formula that is perfect for busy parents and travel. Its easy-to-use design allows for quick and hassle-free feedings, making it an excellent option for on-the-go feeding. This formula is rich in important nutrients and prebiotics, making it an ideal choice for babies with an increased risk of allergies or a family history of allergies.

6x HiPP PRE HA-Combiotic Ready to Feed 200 ml
-
When is the expire date for the HA Pre ready to feeds? I am not due until July. -
Dear Chelsea, the current batch has a shelf life of 6 months. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Hello is there a expiration date written on the bottle I see your replies that say 6 months but is that from when you buy it or is the date printed on the bottles -
Dear Kyra, thank you for your message. We received the new batch last week. The usual expiration date is between 6-8 months. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Hi, When does this product expire?
-
Dear Dunni, thank you for your message. The shlelf life of HiPP Pre HA Combiotic Ready to Feed is 6 months. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Hi,
I am looking at the hipp ready to feed birth to 6 month hypoallergenic option-Is the 200ml around 7 ounces per bottle? What is the next step from 6 months plus for the hipp hypoallergenic ready to feed?
Are these easily accessible or do they go out of stock often?
Thank you
Lauren
-
Dear Lauren, that’s 7 ounces per bottle. That is correct! You can use the product over the 6 months or switch to HiPP HA Stage 1 or HiPP HA Stage 2. HiPP HA Stage 1 and Stage 2 are available in powder form. We almost always have these products in stock. We are one of the few suppliers who can guarantee a supply. Kind reagrds. Babys Best Food
-
-
Is the quantity amount just one bottle? Or is there several in a package -
Dear Customer, 200ml is the quantity of each bottle. One package has 1.200ml. Best regards. Your Babys Best Food Team
-
-
Does this formula smell bad? -
Hi Amy, like all leading milk food manufacturers, HiPP uses polyunsaturated fatty acids, so-called LCP (from fish oil and egg oil), in your initial formulas Pre and 1. A regular intake of LCP fatty acids through the diet is of great importance, especially in the first months of life. Based on these findings, an international panel of scientists and pediatricians has recommended that infant formulas be fortified with LCP fatty acids. Indeed, these infant formulas with LCP taste different from the earlier infant formulas without LCP. The different taste comes mainly from the included egg oil, which provides the omega-3 fatty acids (LCP) that are important for development. In the case of our organic milk, there is also the fact that in this product group, great care is taken to leave these milk formulas as natural as possible. We know that some parents perceive this natural milk taste more “intensely” than others. For most babies, the milk tastes great. Babies who initially seem to reject the milk get used to a new taste quite quickly when the bottle is given as usual.
Best regards. Your Babys Best Food Team
-
-
How long can you consume it after it\’s opened at room temp? -
Store opened, unheated vial in the refrigerator (4-6°C) and use within 24h. – HiPP HA Combiotic PRE – Ready to Feed – 6 Bottles -
Can this be heated after it has been opened? -
Dear Gabriela, thank you very much for your message. The product can be heated to the desired temperature after opening. Kind regards. Babys Best Food
-
-
-
Hello there,
I hope you\’re doing well. I\’m writing to inquire about the Hipp ready-to-feed milk products that you offer. I\’m specifically interested in understanding the difference between the \”HiPP Organic Combiotic PRE\” and \”HiPP HA Combiotic PRE\” options. Could you please explain the distinctions between these two?Additionally, I was wondering if you have a Dutch version available for the Hipp ready-to-feed milk.
I\’m a customer living in the United States, I also have a question regarding your policy for handling orders with damaged packaging. In the unfortunate event that I receive an order with damaged packaging for the ready-to-feed formula and canned bottles, how do you typically handle such situations? Do you accept replacements for damaged products or offer returns?
I appreciate your assistance and look forward to your response.
Thank you kindly,
Della -
Hello there,
I hope you\’re doing well. I\’m writing to inquire about the Hipp ready-to-feed milk products that you offer. I\’m specifically interested in understanding the difference between the \”HiPP Organic Combiotic PRE\” and \”HiPP HA Combiotic PRE\” options. Could you please explain the distinctions between these two?Additionally, I was wondering if you have a Dutch version available for the Hipp ready-to-feed milk.
I\’m a customer living in the United States, I also have a question regarding your policy for handling orders with damaged packaging. In the unfortunate event that I receive an order with damaged packaging for the ready-to-feed formula and canned bottles, how do you typically handle such situations? Do you accept replacements for damaged products or offer returns?
Thank you in advance for your assistance. I look forward to your response.
Best regards,
Della-
Hello Della,the difference between HiPP HA Combiotic PRE – Ready to Feed and HiPP Combiotic Pre – Ready to Feed is as follows: HiPP HA Combiotic PRE – Ready to Feed is intended for children with allergies. This is the main difference. You can see our General Terms and Conditions here https://babysbestfood.com/en/return-policy/
-
-
Does it have nipple to use? How to feed baby? -
Preparation: Check the cap for proper condition before use. Shake the still sealed bottle before opening for the first time. Pour required amount of drink into a vial and warm to drinking temperature (approx. 37°C). Shake vigorously again. Do not warm the food in the microwave (risk of scalding). Check temperature again before feeding. Feed food immediately and do not reuse leftovers. Drinking amount and dosage: 1st-2nd week* 7-8 bottle meals per day, 70 ml ready-to-drink food 3rd-4th week 5-7 bottle meals per day, 100 ml ready-to-drink food 5th-8th week 5-6 bottle meals per day, 135 ml ready-to-drink food 3rd-4th month 5-6 bottle meals per day, 135 ml ready-to-drink food 3rd-4th month 5-6 bottle meals per day, 135 ml ready-to-drink food. month 5 bottle meals per day, 170 ml ready-to-drink food from 5th month 4-5 bottle meals per day, 200 ml ready-to-drink food from 6th month 4 bottle meals per day, 235 ml ready-to-drink food *unless otherwise recommended by the doctor
-
-
Does this formula contain any corn? -
Hi, no the product does not contain corn
-
-
What is the expiration date for this product? How long does it last? -
Hi, around 5 months. Thank you!
-











16 reviews for 6x HiPP PRE HA-Combiotic Ready to Feed 200 ml
Show only reviews in EN (14)