6x HiPP PRE Organic Combiotic Ready to Feed 200ml
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$39.92 / l
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 7 g |
| of which Sugar | 7 g |
| Energy kcal | 66 g |
| Energy kj | 277 kj |
| Fat | 3.6 g |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.5 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.6 g |
| Fiber | 0.3 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 0.3 g |
| Further information | |
| Chloride | 51 mg (0 % **) |
| Choline | 26 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Copper | 0.053 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.005 mg (0 % **) |
| Iodine | 15 µg (0 % **) |
| Iron | 0.5 mg (0 % **) |
| Magnesium | 4.5 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.006 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 30 mg (0 % **) |
| Potassium | 66 mg (0 % **) |
| Selenium | 3.8 µg (0 % **) |
| Sodium | 20 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.5 mg (0 % **) |
| Protein | 1.3 g |
| of which L-Carnitine | 1.2 mg |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.5 µg (0 % **) |
| Folic acid | 10 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.34 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.34 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.2 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.05 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 54 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.029 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 8.9 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.5 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.7 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 5.1 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
infant formula
Whey Product *, Skimmed Milk *, Cream *, Lactose *, Vegetable Oils * (Sunflower Oil *, Rapeseed Oil *), Galactooligosaccharides * From Lactose *, Emulsifier Lecithins *, Fish Oil1, M.Alpina Oil, Calcium Citrate, Potassium Citrate, Choline, Calcium Chloride , Calcium Orthophosphate, L-Phenylalanine, Potassium Chloride, Vitamin C, Sodium Citrate, Sodium Chloride, Potassium Hydroxide, L-Tryptophan, Magnesium Hydroxide, L-Histidine, Zinc Sulfate, Iron Sulfate, Vitamin E, Niacin, Copper Sulfate, Pantothenic Acid, Vitamin B1, Vitamin A, Vitamin B6 , Potassium Iodide, Metafolin® (Calcium-L-Methylfolate), Manganese Sulfate, Sodium Selenite, Vitamin K, Vitamin D, Biotin, Vitamin B12.
Please note the information on allergens.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
Looking for a convenient and healthy formula option for your newborn? Meet the brand-new HiPP Stage PRE Ready to Feed Formula, made with 100% pure cow milk from European Commission farming-approved cows, and packed with natural and organic ingredients. This biodegradable and BPA-free formula is specifically designed for newborns up to six months, replicates breast milk nutrients, and is free from allergens, steroids, GMOs, and artificial additives.
DE-ÖKO-001

6x HiPP PRE Organic Combiotic Ready to Feed 200ml
-
Are teets included? If so, is there one teet included within the order to be cleaned and reused or is there one teet per bottle? -
no teats are included. Standard teats fit the bottles, so you can use any regular ones you already have or purchase separately. If you have any other questions, feel free to ask 😊
-
-
Hello
What is the expiration date for Hipp PRE ready to feed Formula?
Thanks!-
Dear Hanna, the current batch has a shelflife of 6 months. Kind regards. Babys Best Food
-
-
What is the guaranteed expiration date for a batch bought in the next month? Some of the responses here say 3 months and some say 6 months. -
Dear Amanda, thank you for your message. The current batch has an expiration date of 6 months. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Could I order more than 10 packs for cheaper price? -
Dear Winnie, the discounts are displayed in the store and you have the option of using the 10% code from the website. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Could I order more than 10 packs for even lower price? Thanks. -
Dear Winnie, the discounts are displayed in the store and you have the option of using the 10% code from the website.
-
-
Hello
What is expiry date for ready to feed formula ?
Thanks,
Kelly-
Hi Kelly, the shelflife is 6 months. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Hi, do these come with nipples or do those need to be purchased separately? Are the nipples individually packaged? -
Hi Jackie, thank you very much for your message. The HiPP PRE Organic Combiotic Ready to Feed products do not have nipples in the packaging and must be purchased separately. Thank you. Kind regards. Your Babys Best Food Team
-
-
When the hipp ready to feed formula will back in stock? Thank you so much:-) -
Dear Customer, thank you for your message. HiPP is currently experiencing production difficulties. It is not clear when we will receive the HiPP Organic Combiotik Pre – Ready to Feed. Please enter your email under the product and receive a notification. It is possible that we will receive smaller quantities this week. Best regards. Your Babys Best Food Team
-
-
What is the expiration date of Hipp pre ready-to-feed in stock? -
The expiration date of HiPP Organic Combiotic PRE – Ready to Feed – 6 Bottles is February 2024. We always have the freshest products and can guarantee 6 months.
-
-
After opening and refrigerated, how long do you have to use one bottle ? -
Store opened, unheated vial in the refrigerator (4-6°C) and use within 24h.
-
-
I\’m interested this item.
I want to know expiration date.
please let me know-
Hi Eunjung, the shelflife is around 6 months.Thank you!
-
-
Hi, I’m interested in ordering bulk of HIPP pre pre-made bottles but was wondering what is the expiration date on them. Could you advise so I can proceed with the order? I want to make sure that they would have enough shelf life before placing an order. Thanks for your help in advance. -
Hi Lee, the shelflife is 6 months.Thank you!
-
-
When do the ready to feed liquid formulas expire? Most websites have a guarantee of at least 3 months from date received, but I do not see that on your site. -
Hi Kelly, it is minimum 3 months shelf life. Thank you!
-
-
When is the expiration date for the Hipp ready to feed pre formulas? -
Hi, around 6 months. Thank you!
-











34 reviews for 6x HiPP PRE Organic Combiotic Ready to Feed 200ml
Show reviews in all languages (35)