HiPP Organic Milk-Cereal-Meal Good-Night
Use code WELCOME for additional 10% Discount
$43.80 / kg
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Gluten, Oats
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 62.2 g |
|---|---|
| of which Sugar | 27 g |
| Energy kcal | 459 g |
| Energy kj | 1928 kj |
| Fat | 18 g |
| of which Alpha Linolenic acid | < 0.5 mg |
| of which Linoleic acid | 3.3 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 8.2 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | 3.7 g |
| of which Saturated fatty acids | 5.8 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Further information | |
| Chloride | 590 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 590 mg (0 % **) |
| Copper | 0.1 mg (0 % **) |
| Iodine | 85 µg (0 % **) |
| Iron | 7 mg (0 % **) |
| Magnesium | 60 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 350 mg (0 % **) |
| Potassium | 535 mg (0 % **) |
| Selenium | 17 µg (0 % **) |
| Sodium | 0.17 mg (0 % **) |
| Zinc | 4.4 mg (0 % **) |
| Protein | 11.5 g |
| Salt | 0.43 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 13 µg (0 % **) |
| Folic acid | 45 µg (0 % **) |
| Niacin | 1.5 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 3.3 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.7 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.8 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 420 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 1.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.28 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 40 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 7 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 6 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 23 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Complete meal from follow-on milk and cereals to drink
70% follow-on milk* (whey protein*, SKIMMED MILK POWDER*, vegetable oils* (palm oil**, rapeseed oil*, sunflower oil*), maltodextrin*, vitamin C, ferrous sulphate, zinc sulphate, vitamin E, niacin, pantothenic acid, vitamin B1, vitamin A, vitamin B6, vitamin B2, potassium iodate, copper sulphate, sodium selenate, folic acid, vitamin K, vitamin D, biotin), 19% wholemeal oat flour*, maize starch*, calcium carbonate.
* from organic production
** organic palm oil from sustainable cultivation, certified by independent inspection bodies
Please note the information on allergens.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Germany
HiPP Organic Milk-Cereal Meal Good-Night provides a nutritious and calming bedtime meal for babies from 10 months. Made with high-quality organic ingredients, it helps support restful sleep without artificial additives. Easy to prepare and perfect for peaceful evenings.
HR-EKO-07

HiPP Organic Milk-Cereal-Meal Good-Night
-
How to prepare? -
Your baby does not necessarily have to drink the cup empty. 170 ml ready-to-drink food = 150 ml boiled water + 5 measuring spoons 200 ml ready-to-drink food = 180 ml boiled water + 6 measuring spoons Please use only the enclosed measuring spoon! 1 level measuring spoon = approx. 5.1 g HiPP Good Night.
-











3 reviews for HiPP Organic Milk-Cereal-Meal Good-Night
Show reviews in all languages (4)