out
6x HiPP Mango-Banana in Apple with Carrot
Want to be notified when this product is back in stock?
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 11.2 g |
|---|---|
| of which Sugar | 10.4 g |
| Energy kcal | 51 g |
| Energy kj | 214 kj |
| Fat | < 0.5 g |
| Fiber | 1.7 g |
| Minerals | |
| Sodium | 0.02 mg (0 % **) |
| Protein | 0.4 g |
| Salt | 0.05 g |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic fruit and vegetable puree
Fruit* 80 % (apples* 60 %, mangoes* 11 %, bananas* 7.5 %, passion fruit* 1.5 %), carrots* 20 %.
*From organic production.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 PFAFFENHOFEN
HiPP Mango-Banana in Apple with Carrot, a colorful and nutrient-rich combination for babies from 6 months. Blends tropical mango and banana with domestic apple and carrot. Ideal for a balanced diet, rich in vitamins and gentle on digestion.
DE-ÖKO-001

6x HiPP Mango-Banana in Apple with Carrot
-
Are your products organic, nonGMO? -
Hi Bobbi, all our products are organic and non GMO. Thank you! Kind regards. Babys Best Food
-











7 reviews for 6x HiPP Mango-Banana in Apple with Carrot