HiPP 2+ Years Combiotic Kindermilch – Toddler Formula
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$66.50 / kg
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Contains: Fish and fish derivatives, Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 5.1 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 4.9 g |
| of which Sugar | 5.1 g |
| Energy kcal | 51 g |
| Energy kj | 212 kj |
| Fat | 2.8 g |
| of which Alpha Linolenic acid | < 0.5 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 7.7 mg |
| of which Linoleic acid | < 0.5 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.2 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.2 g |
| Fiber | 0.7 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 0.7 g |
| Minerals | |
| Calcium | 120 mg (0 % **) |
| Iodine | 14 µg (0 % **) |
| Iron | 1.2 mg (0 % **) |
| Magnesium | 12 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 71 mg (0 % **) |
| Potassium | 155 mg (0 % **) |
| Sodium | 0 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.41 mg (0 % **) |
| Protein | 0.96 g |
| Salt | 0.05 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 306 µg (0 % **) |
| Folic acid | 11.3 µg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.18 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 36 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.38 µg (0 % **) |
| Vitamin C | 7.7 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 2.9 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
A milk drink for the nutrition of young children - made with skimmed milk and plant oils.
Skim Milk, Lactose, Vegetable Oils (Palm Oil**, Rapeseed Oil, Sunflower Oil), Galactooligosaccharides From Lactose, Potassium Citrate, Calcium Orthophosphates, Calcium Citrates, Magnesium Sulfate, Fish Oil, Vitamin C, Zinc Sulfate, Ferrous Sulfate, Stabilizer Lactic Acid, Natural Lactic Acid Culture (Lactobacillus Fermentum Hereditum®¹), Vitamin B2, Vitamin A, Potassium Iodate, Metafolin (Calcium-L-Methylfolate), Biotin, Vitamin D, Vitamin B12
¹ Lactobacillus Fermentum CECT5716
** Organic palm oil from sustainable cultivation certified by independent inspection bodies
Please note the information on allergens.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
HiPP Kindermilch 2 is a premium organic and high-quality formula milk designed for children aged 2 years and above. It is made with organic cow’s milk and contains all the necessary nutrients for a healthy development such as iron, vitamin D, and omega 3 and 6 fatty acids. It also includes prebiotic fibers and probiotics which support the natural gut flora and promote healthy digestion. This formula is free from artificial flavors, colors, and preservatives. It is also certified organic by the EU.

HiPP 2+ Years Combiotic Kindermilch – Toddler Formula
-
Exparation date -
Hi, The shelf life of this product is typically around 14–18 months from the date of production. Kind regards
-











24 reviews for HiPP 2+ Years Combiotic Kindermilch – Toddler Formula