out
HiPP German Goat Milk Stage 1 – Organic Infant Formula
Want to be notified when this product is back in stock?
Contains: Fish and fish derivatives, Milk and milk derivatives
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 7 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 6.9 g |
| of which Sugar | 7 g |
| Energy kcal | 66 g |
| Energy kj | 276 kj |
| Fat | 3.6 g |
| of which Alpha Linolenic acid | 60 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 13 mg |
| of which Linoleic acid | 400 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.6 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.5 g |
| Fiber | 0.3 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 0.3 g |
| Further information | |
| Chloride | 58 mg (0 % **) |
| Choline | 25 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 67 mg (0 % **) |
| Copper | 0.053 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.01 mg (0 % **) |
| Iodine | 13 µg (0 % **) |
| Iron | 0.5 mg (0 % **) |
| Magnesium | 5.2 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.005 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 38 mg (0 % **) |
| Potassium | 70 mg (0 % **) |
| Selenium | 3 µg (0 % **) |
| Sodium | 20 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.5 mg (0 % **) |
| Protein | 1.3 g |
| of which L-Carnitine | 1.13 mg |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.5 µg (0 % **) |
| Folic acid | 10 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.34 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.34 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.14 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.05 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 54 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.029 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 8.9 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.5 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.66 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 5.1 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic baby milk formula
Goat Skimmed Milk *, Lactose *, Vegetable Oils * (Palm Oil**, Rapeseed Oil * Sunflower Oil *), Goat Skim Milk Powder*, Fish Oil¹, Choline, Calcium Carbonate, Mortierella Alpina Oil, L-tyrosine, sodium citrate, Vitamin C, L-tryptophan, L-Cystine, Zinc Sulfate, Iron Sulfate, Copper Sulfate, Niacin, Pantothenic Acid, Vitamin E, Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin B6, Folic Acid, Vitamin K, Potassium Iodide, Sodium Selenite, Vitamin D, Biotin, Vitamin B12
* from biological production
** Organic Palm Oil from Sustainable cultivation, certified by independent inspection bodies
¹ contains DHA (as required by the legislation for all infant formulas)
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 PFAFFENHOFEN
HiPP German Goat Milk Stage 1 provides gentle, nutrient-rich nutrition for newborns from birth. Made with premium organic goat milk, it supports healthy digestion and delivers essential nutrients for growth and development. Free from added sugars, artificial flavors, and preservatives.

HiPP German Goat Milk Stage 1 – Organic Infant Formula
There are no question found.











4 reviews for HiPP German Goat Milk Stage 1 – Organic Infant Formula
Show reviews in all languages (5)