6x HiPP 2 Organic Combiotic Ready to Feed 200ml
New customers: Use code FAMILY for additional 10% discount.
$39.92 / l
incl. 7% Tax excl. Shipping costs
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7.2 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 7 g |
| of which Sugar | 7.2 g |
| Energy kcal | 68 g |
| Energy kj | 285 kj |
| Fat | 3.7 g |
| of which Alpha Linolenic acid | < 0.5 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 14 mg |
| of which Linoleic acid | < 0.5 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.8 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.4 g |
| Fiber | 0.5 g |
| Further information | |
| Chloride | 52 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 70 mg (0 % **) |
| Copper | 0.054 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.005 mg (0 % **) |
| Iodine | 15 µg (0 % **) |
| Iron | 1 mg (0 % **) |
| Magnesium | 6.3 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.007 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 40 mg (0 % **) |
| Potassium | 84 mg (0 % **) |
| Selenium | 3.9 µg (0 % **) |
| Sodium | 20 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.5 mg (0 % **) |
| Protein | 1.3 g |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.6 µg (0 % **) |
| Folic acid | 10 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.53 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.35 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.14 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.04 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 56 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.04 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 10 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.6 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.8 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 3.1 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Ready to drink infant formula
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
HiPP Organic Combiotic Stage 2, ready-to-feed for babies from 6 months. Complements weaning diet, packed with essential nutrients and vitamins. Organically produced, additive-free, supporting healthy growth.
DE-ÖKO-001

6x HiPP 2 Organic Combiotic Ready to Feed 200ml
-
Hi, wondering if there\’s an eta on when Hipp German Stage 2 RTF 200ml will be back in stock? Thank you! -
Dear Sisi, thank you very much for your message. The product HiPP 2 Organic Combiotic Ready to Feed will arrive in about 1-2 weeks. Enter your email address below the product and you will receive a notification as soon as it is available.
Kind regards
Babys Best Food
-











12 reviews for 6x HiPP 2 Organic Combiotic Ready to Feed 200ml
Show reviews in all languages (13)