out
24x HiPP 1 HA-Combiotic Ready to Feed 90ml (EU-Version)
Want to be notified when this product is back in stock?
Nutrients per 100 ml
| Carbohydrates | 7 g |
|---|---|
| of which Lactose / Milk Sugar | 6.9 g |
| of which Sugar | 7 g |
| Energy kcal | 66 g |
| Energy kj | 277 kj |
| Fat | 3.6 g |
| of which Alpha Linolenic acid | < 0.5 mg |
| of which Arachidonic acid (ARA) | 13 mg |
| of which Docosahexaenoic acid (DHA) | 13 mg |
| of which Linoleic acid | < 0.5 mg |
| of which Monosaturated fatty acids | 1.5 g |
| of which Polyunsaturated fatty acids | < 0.5 g |
| of which Saturated fatty acids | 1.6 g |
| Fiber | 0.3 g |
| of which Galactooligosaccharides (GOS) | 0.3 g |
| Further information | |
| Chloride | 51 mg (0 % **) |
| Choline | 25 mg (0 % **) |
| Inositol | 4.2 mg (0 % **) |
| Minerals | |
| Calcium | 51 mg (0 % **) |
| Copper | 0.053 mg (0 % **) |
| Fluorine | 0.005 mg (0 % **) |
| Iodine | 15 µg (0 % **) |
| Iron | 0.5 mg (0 % **) |
| Magnesium | 4.5 mg (0 % **) |
| Manganese | 0.002 mg (0 % **) |
| Phosphorus | 30 mg (0 % **) |
| Potassium | 76 mg (0 % **) |
| Selenium | 3.8 µg (0 % **) |
| Sodium | 20 mg (0 % **) |
| Zinc | 0.5 mg (0 % **) |
| Protein | 1.3 g |
| of which L-Carnitine | 1.8 mg |
| Salt | 0 g |
| Vitamins | |
| Biotin | 1.5 µg (0 % **) |
| Folic acid | 10 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.34 mg (0 % **) |
| Pantothenic acid | 0.34 mg (0 % **) |
| Riboflavin | 0.066 mg (0 % **) |
| Thiamine | 0.05 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 54 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.029 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 8.9 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.5 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.7 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 5.1 µg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Ready to drink infant formula
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Breastfeeding is the best nutrition for your baby, because breast milk provides your child with all the essential nutrients it needs for growth and development. Please consult your pediatrician if your child requires supplemental feeding.
HiPP PRE HA-Combiotic Ready to Feed, ideal for newborns sensitive to cow’s milk protein. Hypoallergenic formula, ready for easy feeding. Supports healthy development, additive-free.

24x HiPP 1 HA-Combiotic Ready to Feed 90ml (EU-Version)
-
It is for 1 yr baby and give weight gain -
What disposable nipples fit the ready to feed bottles? -
Dear Angela, thank you very much for your message. Normal nipples fit on the bottles. Kind regards. Babys Best Food Team
-
-
Hi!
Could you please tell me what is the expiration date of the Hipp HA ready to feed that you have currently in stock?
Thank you-
Hi Ioanna, thank you for your message. The current bach has a shelflife of 6 months. Kinde regards. Babys Best Food
-
-
When will this be back in stock? -
Dear Dominique, thank you for your message. We will receive the new batch in the next 4-8 working days. Kind regards. Babys Best Food
-
-
What is the expiry or best before date? -
Dear Dunni, thank you for your message. The current batch has a shelf life of 7 months. Kind regards. Babys Best Food
-
-
Is ready to feed HA1 ok for 6 months and older? -
Dear Josselin, yes that is ok. You can use the product beyond the 6 months. Kind regards. Babys Best Food
-
-
I am looking for bigger bottles of HIPP HA 1 ready to feed. Do you have them? -
Hi Samantha, we have 5 boxes (24 bottles each box) left. Thank you. Kind regards. Babys Best Food
-











7 reviews for 24x HiPP 1 HA-Combiotic Ready to Feed 90ml (EU-Version)
Show only reviews in EN (6)