out
6x HiPP Forest Fruits in Apple
Want to be notified when this product is back in stock?
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 10.8 g |
|---|---|
| of which Sugar | 10.4 g |
| Energy kcal | 48 g |
| Energy kj | 204 kj |
| Fat | < 0.5 g |
| Minerals | |
| Sodium | 0.02 mg (0 % **) |
| Protein | 0.2 g |
| Salt | 0.05 g |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
BIO fruit preparation
Fruit* 99.7 % (apples* 88.7 %, strawberries*° 5 %, blueberries*° 3.0 %, raspberries*° 3.0 %), carrot juice concentrate*.
*From organic production
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 PFAFFENHOFEN
HiPP Forest Fruits in Apple combines juicy apples with flavorful forest fruits, creating a delicious and baby-friendly purée. Made from organic ingredients with no added sugar, it provides a natural and vitamin-rich snack. Ideal as an early fruit introduction or a healthy on-the-go treat.
DE-ÖKO-001

6x HiPP Forest Fruits in Apple
There are no question found.











10 reviews for 6x HiPP Forest Fruits in Apple