out
HiPP Organic Grain Porridge – Fine Millet with Rice and Corn
Want to be notified when this product is back in stock?
Contains: Millet
Nutrients per 100 g
| Carbohydrates | 81.7 g |
|---|---|
| of which Sugar | 0.7 g |
| Energy kcal | 390 g |
| Energy kj | 1.652 kj |
| Fat | 2 g |
| of which Saturated fatty acids | < 0.5 g |
| Fiber | 3 g |
| Minerals | |
| Sodium | 0.02 mg (0 % **) |
| Protein | 9.7 g |
| Salt | 0.05 g |
| Vitamins | |
| Thiamine | 1.4 mg (0 % **) |
** Percent of the reference amount for daily intake
Exact product designation:
Organic cereal porridge millet
Wholemeal millet flour* 36%, rice semolina* 34%, corn flour* 30%, vitamin B1.
*from organic production
Please note the information on allergens.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Germany
HiPP Organic Grain Porridge – Fine Millet with Rice and Corn is a carefully curated, gluten-free meal for babies from the 5th month onwards. Rich in essential nutrients, it promotes your child’s healthy growth.
HR-EKO-07

HiPP Organic Grain Porridge - Fine Millet with Rice and Corn
-
Do any of your HIPP cereals contain round up / Glyphosate , do you guys test for lead levels , arsenic , cadmium, mercury? -
Hi Peter, thank you very much for your message. HiPP products do not contain any pesticides, glyphosate, heavy metals, mold toxins or bisphenol A. The products have been tested several times for these substances. Here, for example, is a link that shows us that HiPP strictly condemns the use of these substances.
https://www.welt.de/wirtschaft/article172665331/Babynahrungshersteller-Hipp-verurteilt-Einsatz-von-Glyphosat.htmlThe article is in German, but you are welcome to translate it into English and judge for yourself.
Kind regards
Babys Best Food
-











19 reviews for HiPP Organic Grain Porridge – Fine Millet with Rice and Corn