HiPP PRE HA-Combiotik Anfangsmilch
27.42 € / kg
inkl. 7 % MwSt. zzgl. Versand
Enthält: Fisch und Fischderivate, Milch und Milchderivate
Nährwerte pro 100 ml
| Brennwert kcal | 66 kcal |
|---|---|
| Brennwert kj | 277 kJ |
| Kohlenhydrate | 6.9 g |
| davon Zucker | 6.7 g |
| Ballaststoffe | 0.3 g |
| davon Galactooligosaccharide (GOS) | 0.3 g |
| Fett | 3.5 g |
| davon einfach ungesättigte Fettsäuren | 1.5 g |
| davon mehrfach ungesättigte Fettsäuren | 0.5 g |
| davon gesättigte Fettsäuren | 1.5 g |
| Mineralstoffe | |
| Kalzium | 50 mg (0 % **) |
| Fluor | 0.005 mg (0 % **) |
| Eisen | 0.5 mg (0 % **) |
| Jod | 10 µg (0 % **) |
| Kalium | 88 mg (0 % **) |
| Kupfer | 0.04 mg (0 % **) |
| Magnesium | 5.1 mg (0 % **) |
| Mangan | 0.017 mg (0 % **) |
| Natrium | 0.02 mg (0 % **) |
| Phosphor | 28 mg (0 % **) |
| Selen | 2.1 µg (0 % **) |
| Zink | 0.5 mg (0 % **) |
| Eiweiß | 1.6 g |
| davon L-Carnitin | 1.7 mg |
| Salz | 0.05 g |
| Vitamine | |
| Biotin | 1.6 µg (0 % **) |
| Folsäure | 10 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.4 mg (0 % **) |
| Pantothensäure | 0.05 cm (0 % **) |
| Riboflavin | 0.08 mg (0 % **) |
| Thiamin | 0.06 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 70 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.15 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.04 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 10 mg (0 % **) |
| Vitamin D | 1.2 µg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.7 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 5.1 µg (0 % **) |
| Weitere Informationen | |
| Chlorid | 41 mg (0 % **) |
| Cholin | 4.9 mg (0 % **) |
| Inositol | 11 mg (0 % **) |
** Prozentsatz der Referenzmenge für die tägliche Aufnahme
Genaue Produktbezeichnung:
Hypoallergene Säuglingsanfangsnahrung
LACTOSE, pflanzliche Öle (Palmöl**, Rapsöl, Sonnenblumenöl), hydrolysiertes MOLKENPROTEIN, Galactooligosaccharide aus LACTOSE, Calciumorthophosphate, Kaliumchlorid, Emulgator: Citronensäureester von Mono- und Diglyceriden von Speisefettsäuren, Kaliumhydroxid, FISCHÖL (1), M. alpina-Öl (1), Natriumhydroxid, L-Tyrosin, L-Phenylalanin, Magnesiumcarbonat, Cholin, Inositol, L-Tryptophan, Vitamin C, L- Carnitin, Eisensulfat, Zinksulfat, Pantothensäure, natürliche Milchsäurekulturen (Limosilactobacillus fermentum hereditum®) (2), Niacin, Vitamin E, Calciumcarbonat, Kupfersulfat, Vitamin B1, Vitamin A, Vitamin B2, Vitamin B6, Kaliumjodat, Mangansulfat, Metafolin® (3) (Calcium-L-methylfolat), Vitamin K, Natriumselenat, Biotin, Vitamin D, Vitamin B12. (1) LCP (Omega-3 und -6) = langkettige, mehrfach ungesättigte Fettsäuren. (2) Limosilactobacillus fermentum CECT5716, (3)Metafolin® is a registered Trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany, **Palmöl aus nachhaltigem Anbau, zertifiziert von unabhängigen Kontrollstellen.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Stillen ist die beste und natürlichste Ernährung für Ihr Baby. Sprechen Sie bitte mit Ihrer Hebamme oder Ihrem Kinder- und Jugendarzt, bevor Sie eine Säuglingsanfangsnahrung verwenden.
Mit HiPP HA COMBIOTIK hat die HiPP Ernährungswissenschaft eine neue Generation HA-Nahrung entwickelt, die genau auf die besonderen Ernährungsbedürfnisse allergie-gefährdeter Babys abgestimmt ist. Die Hipp HA-Anfangsmilch Pre kann von Geburt an als alleinige Nahrung oder zum Zufüttern zu Muttermilch verwendet werden.

HiPP PRE HA-Combiotik Anfangsmilch
-
What is the shelf life for the current batch? -
Hi, The shelf life for the current batch is approximately 14 months.Kind regards
-
-
What different between pre HA and HA -
Like breast milk, pre formula contains only natural lactose as a carbohydrate. In contrast to pre formula, 1 milk also contains digestible starch in addition to lactose. This makes the food creamier and can lead to better satiety
-
-
Hallo. Wird das Produkt wieder bei Ihnen verfügbar sein oder ist es ein Ausläufer? Vielen Dank -
Hallo, vielen Dank für Ihre Nachricht. Das Produkt sollte in den nächsten 7 Werktagen wieder verfügbar sein. Mit freundlichen Grüßen
-
-
Hello, I’m looking for a formula suitable for sensitive stomachs. My baby is 6 weeks old. Thank you. -
Hi Deeyn, if your child does not have a milk allergy, we recommend HiPP Comfort.
https://babysbestfood.com/en/hipp-comfort-special-milk-formula/Thank you. Kind regards. Babys Best Food
-
-
How many bottles does 1 box make? -
Preparation Follow the instructions for use carefully during preparation. Improper preparation or storage over a longer period of time can lead to health problems, e.g. due to the growth of undesirable germs. Therefore, prepare food freshly before each meal and feed immediately. Do not reuse leftover food. Clean the bottle, teat and ring thoroughly. Do not heat the food in the microwave (risk of scalding). (1)Boil fresh drinking water and cool to approx. 40°- 50°C*. (2) Pour the required amount of boiled water (see table) into a bottle. (3)Measure out the recommended amount of powder (see table). Fill measuring spoon loosely and wipe off. Add the powder to the water. (4)Close the bottle and shake vigorously several times. (5)Cool to drinking temperature approx. 37°C. Check temperature, e.g. with HiPP thermometer. *In order not to damage the natural lactic acid cultures (lactobacilli), please do not prepare the food with water that is too hot. The powder is subject to natural color variations due to the raw material. Drinking quantity and dosage Drinking quantity per vial may vary from person to person. The recommended amounts to drink and number of bottles per day are guidelines. Your baby does not necessarily have to drink the bottle empty. Please only use the enclosed measuring spoon! You need 30 ml of water for one measuring spoon of powder. 1 level measuring spoon = approx. 4.3 g HiPP PRE HA COMBIOTIK® 1st – 2nd week*: 7-8 bottle feeds per day, 60 ml boiled water + 2 measuring spoons = 70 ml ready-to-drink food 3rd – 4th week: 5-7 bottle feeds per day. Week: 5-7 bottle feeds per day, 90ml boiled water + 3 scoops = 100ml ready-to-drink food Week 5-8: 5-6 bottle feeds per day, 120ml boiled water + 4 scoops = 135ml ready-to-drink food 3rd – 4th week 4th month: 5 bottle feeds per day, 150ml boiled water + 5 measuring spoons = 170ml ready-to-drink food from 5th month**: 4-5 bottle feeds per day, 180ml boiled water + 6 measuring spoons = 200ml ready-to-drink food from 6th month: 4 bottle feeds per day, 210ml boiled water + 7 measuring spoons = 235ml ready-to-drink food *Unless otherwise recommended by your doctor.
-
-
What is the difference between preHA and HA1? My son is 6 weeks old and suffers from a milk protein allergy -
Hi Erin, HiPP Pre HA Combiotik and HiPP HA 1 Combiotik are both infant formulas that can be given from the day of birth according to the baby’s needs. Like breast milk, the Pre formula contains only natural lactose as a carbohydrate.
In contrast to pre formula, 1 milk also contains digestible starch in addition to lactose. This makes the food creamier and can lead to better satiety.
Kind regards
Babys Best Food
-
-
Hi! What is the manufacturing country? -
it is Germany. Thank you!
-
-
Can PRE HA be used for 6-12 months, since HA 2 has been out of stock? -
Hi, the Pre and the Stage 1 can be used, too. It is the same product. The advanced stages are more filling. Therefore you can increase the dosage if the pre does not saturate. Thank you!
-
-
How many oz per bag? -
Hi, 21 ounces. Thank you!
-
-
How long can I store the unopened formula boxes? I am not due until March but I wanted to stock up with a few cartons now. -
Hi, the shelflife is around 13-16 months from production. Thank you!
-
-
Where is this formula manufactured? -
HiPP products are manufactured exclusively in Germany.
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG, D-85273 Pfaffenhofen
-










42 Rezensionen für HiPP PRE HA-Combiotik Anfangsmilch
Nur Bewertungen auf DE (4) anzeigen