HiPP 3 Bio-Combiotik Folgemilch
24.92 € / kg
inkl. 7 % MwSt. zzgl. Versand
Enthält: Fisch und Fischderivate, Milch und Milchderivate
Nährwerte pro 100 ml
| Brennwert kcal | 68 kcal |
|---|---|
| Brennwert kj | 285 kJ |
| Kohlenhydrate | 7.1 g |
| davon Laktose / Milchzucker | 5.5 g |
| davon Stärke | 1.4 g |
| davon Zucker | 5.7 g |
| Ballaststoffe | 0.4 g |
| davon Galactooligosaccharide (GOS) | 0.4 g |
| Fett | 3.7 g |
| davon Alpha-Linolensäure | 60 mg |
| davon Docosahexaensäure (DHA) | 14 mg |
| davon Linolsäure | 420 mg |
| davon einfach ungesättigte Fettsäuren | 1.6 g |
| davon mehrfach ungesättigte Fettsäuren | 0.5 g |
| davon gesättigte Fettsäuren | 1.6 g |
| Mineralstoffe | |
| Kalzium | 77 mg (0 % **) |
| Fluor | 0.01 mg (0 % **) |
| Eisen | 1 mg (0 % **) |
| Jod | 15 µg (0 % **) |
| Kalium | 88 mg (0 % **) |
| Kupfer | 0.054 mg (0 % **) |
| Magnesium | 6.3 mg (0 % **) |
| Mangan | 0.007 mg (0 % **) |
| Natrium | 20 mg (0 % **) |
| Phosphor | 44 mg (0 % **) |
| Selen | 3.9 µg (0 % **) |
| Zink | 0.5 mg (0 % **) |
| Eiweiß | 1.4 g |
| Salz | 0 g |
| Vitamine | |
| Biotin | 1.6 µg (0 % **) |
| Folsäure | 11.3 µg (0 % **) |
| Niacin | 0.53 mg (0 % **) |
| Pantothensäure | 0.35 cm (0 % **) |
| Riboflavin | 0.14 mg (0 % **) |
| Thiamin | 0.051 mg (0 % **) |
| Vitamin A | 56 µg (0 % **) |
| Vitamin B12 | 0.1 µg (0 % **) |
| Vitamin B6 | 0.042 mg (0 % **) |
| Vitamin C | 10 mg (0 % **) |
| Vitamin E | 0.8 mg (0 % **) |
| Vitamin K | 3.9 µg (0 % **) |
| Weitere Informationen | |
| Chlorid | 52 mg (0 % **) |
** Prozentsatz der Referenzmenge für die tägliche Aufnahme
Genaue Produktbezeichnung:
Bio-Folgemilch
MAGERMILCH*, pflanzliche Öle* (Palmöl**, Rapsöl*, Sonnenblumenöl*), LACTOSE*, Stärke*, MOLKENERZEUGNIS*, Galactooligosaccharide* aus LACTOSE*, FISCHÖL (1), Calciumcarbonat, Kaliumchlorid, Calciumorthophosphate, Emulgator Lecithine*, Natriumselenit, Zinksulfat, Natriumcitrat, L-Tryptophan, Magnesiumcarbonat, Vitamin C, Eisensulfat, L-Cystin, Kaliumjodat, natürliche Milchsäurekulturen (Limosilactobacillus fermentum hereditum®)(2), Vitamin E, Niacin, Pantothensäure, Kupfersulfat, Vitamin A, Vitamin B1, Vitamin B6, Metafolin® (3) (Calcium-L-methylfolat), Mangansulfat, Vitamin K, Vitamin D, Biotin.
* aus biologischer Erzeugung
** Bio-Palmöl aus nachhaltigem Anbau, zertifiziert von unabhängigen Kontrollstellen
(1) enthält DHA (gesetzlich für Säuglingsanfangsnahrung vorgeschrieben).
(2) Limosilactobacillus fermentum CECT5716,
(3) Metafolin® is a registered Trademark of Merck KGaA, Darmstadt, Germany
HiPP GmbH & Co. Vertrieb KG
D-85273 Pfaffenhofen
Stillen ist die beste und natürlichste Ernährung für Ihr Baby. Sprechen Sie bitte mit Ihrer Hebamme oder Ihrem Kinder- und Jugendarzt, bevor Sie eine Säuglingsanfangsnahrung verwenden.
Hipp Bio-Folgemilich Combiotik 3 ist ideal an das Gläschenkostalter Ihres Kindes angepasst: Die Folgemilch von Hipp enthält eine einzigartige Kombination von Ballaststoffen, natürlichen Milchsäurekulturen und Omega-3-Fettsäuren und ist durch einen höheren Eisengehalt ideal auf die speziellen Ernährungsbedürfnisse Ihres Babys ab dem 10. Monat abgestimmt.
DE-ÖKO-001

HiPP 3 Bio-Combiotik Folgemilch
-
Hello! I wanted to know what is the difference between stage 3 and 1+. My daughter will be turning 1yr old and wanted to see what was the difference and if I should move her on to the next stage. -
Hi Laura, thank you for your message. We currently offer two children’s milks: HiPP Kindermilch Bio from 12 months and HiPP Kindermilch Combiotik from 1 year. Both HiPP children’s milks are specially tailored to the nutritional needs of small children. The protein content is reduced to suit children, and they also contain important vitamins and minerals such as valuable iron for the growth phase.
What is the difference between the two children’s milks?
Kindermilch Bio from the age of 12 months falls under the guidelines for follow-on milk in terms of its composition. With this children’s milk, great importance is attached to ensuring that the formula is as natural as possible. Only additions that are prescribed by law are made.
HiPP organic children’s milk from 12 months also has a fine vanilla note.
HiPP Kindermilch Combiotik from 1 year onwards has a milky, neutral taste.
HiPP Kindermilch Combiotik from 1 year of age is a “product of its own kind”. Every ingredient in HiPP Kindermilch Combiotik has been carefully selected. It is formulated according to the recommendations for infant nutrition and specifically enriched with nutrients that are important for the healthy development of infants and which, according to professional associations, are not consumed enough through food. HiPP children’s milk, for example, provides plenty of vitamin D for strong bones. And it contains valuable lactic acid cultures and dietary fiber. With this children’s milk, the scientific concept of our Combiotik line is logically implemented and continued. Because of these nutritionally useful additives, however, it is unfortunately not currently possible to label HiPP children’s milk from the age of 1 as an organic product due to the current legal situation.
The organic regulation does not allow a product to be enriched with vitamins and minerals if these are not required by law.Kind regards
Babys Best Food
-










34 Rezensionen für HiPP 3 Bio-Combiotik Folgemilch
Nur Bewertungen auf DE (2) anzeigen